Усна історія – новий науковий напрям в історії, що інтенсивно розвивається з другої половини XX ст. Метод дослідження усної історії – глибинні інтерв’ю біографічного характеру (як правило, із застосуванням аудіо- та відеотехніки), за допомогою яких здійснюється фіксування суб’єктивного знання окремої людської особистості про епоху, в якій вона жила.
Термін «Усна історія» вперше запропонований Барбе д’Оревіллі (1852). Поширився завдяки науковим працям професора Колумбійського університету Аллана Невінса.
Усна історія покликана переключити увагу дослідників від вивчення історії «великих людей та подій» до «історії окремої людини». Індивідуум (конкретна особа) розглядається як основний суб’єкт історії. Це відкриває можливість використання міжпредметного підходу в процесі аналізу та інтерпретації інтерв’ю, сприяє участі вчених різних напрямків в спільних наукових дослідженнях. Усну історію можна розглядати як міждисциплінарну практику в галузі більшості гуманітарних наук, таких як історія, антропологія, соціологія, соціолінгвістика, фольклористика, педагогіка, психологія, які дозволяють отримувати емпіричну інформацію з усних джерел.
Оцінка соціальної пам‘яті є актуальною та необхідною для вирішення практичних завдань суспільства в контексті позитивної трансляції та продукування історичного досвіду минулих поколінь і для формування світоглядних орієнтацій людей стосовно власної історії та культури. Це означає, що соціальна пам‘ять є сферою інтелектуальної і духовної спадщини, яка в перспективі спрямована на визначення соціально-культурного, ідеологічного, світоглядного, державницького потенціалу суспільства.
Спогади, записані в формі інтерв’ю, допомагають осмислити минуле й зрозуміти теперішній час. На жаль, офіційна історія, не дає повної інформації про події минулого. Поза увагою дослідників залишаються великі групи людей, які з різних причин увійшли до так званої категорії «фігур замовчення» – людей, згадувати про яких, а тим більше писати їх історію, не входило в плани тогочасної офіційної історії. Таким чином – усна історія – це спроба зберегти персональну і колективну пам’ять, зафіксувати цінності минулих десятиріч.
Положення про центр усної історії ІДГУ
Зразки документів та анкети до проєктів ЦУІ ІДГУ:
- Угода про безоплатну передачу фонозапису
- Заява на використання матеріалів інтерв’ю
- Паспортний лист до інтерв’ю
- Методичні вказівки щодо проведення усноісторичного дослідження
- Анкета Інтерв’ю з волонтером
- Анкета Інтерв’ю з переміщеною особою
- Анкета Інтерв’ю Страва. Кухня. Повсякдення
- Анкета Інтерв’ю з цікавою людиною
- Анкета до проєкту «Друга світова війна та голод у Південній Бессарабії (1939–1947 рр.)»
- Анкета для проведення польових досліджень під час етнографічної практики
Наші заходи:
- 15.05.2019 – семінар-інтенсив «Усна історія як трендова інтрига сучасної науки» у рамках Фестивалю науки та арт-проектів в ІДГУ
- 01.11.2019 – круглий стіл «Війна стала їхньою долею…», присвячений 75-й річниці звільнення України та м. Ізмаїла від фашистських загарбників
- 07.11.2019 – семінар-практикум «Досліджуючи родинне дерево» (Єрич Т.Г.)
- 12.11.2019 – круглий стіл «Країна до сьомого коліна» (Єрич Т.Г.)
- 14.11.2019 – секція «Усна історія» V Всеукраїнська науково-практична конференція «Науковий пошук студентів ХХІ ст.: сучасні проблеми та тенденції розвитку гуманітарних і соціально-економічних наук» (м. Ізмаїл, 14 листопада 2019 р.) (разом з Морошан Н.В.)
- 13.01.2020 – методичний семінар з актуальних питань усноісторичних досліджень для магістрантів історичної спеціальності
- 02-03.03.2020 – на базі ІДГУ організовано проведення семінару «Усна історія як метод і джерело» фахівцями з Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Юрієм Волошиним, Анастасією Момот для вчителів Півдня Одеської області, викладачів і студентів ІДГУ
- 22.04.2020 – в рамках роботи наукового відділу ІДГУ стали співорганізаторами проведення Міжнародної науково-практичної конференції «Усна історія – актуальний напрям сучасного наукового процесу»
- 20.11.2020 – круглий стіл на тему «Українська Революція Гідності в історіях очевидців»
- 23.04.2021 – спільно з кафедрою історії та методики її навчання проведено методичний семінар-інтенсив з елементами інтеракції «Інновації у викладанні історії у закладах освіти»
- 30.09.2021 – активна лекція «Трагічний досвід Голокосту як вектор виховання толерантності»
- 30.11.2021 – методичний семінар з актуальних питань усноісторичних досліджень для магістрантів історичної спеціальності
- 24.01.2022 – диспут «Соборність України у сучасних інтерпретаціях
- 18.02.2022 – тематична година «Пам’яті Небесної Сотні»
- 10.11.2022 – Наука в ім’я миру та розвитку
- 30.05.2023 – спільно з кафедрою історії та методики її навчання проведено методичний семінар-інтенсив з елементами інтеракції «Інновації у викладанні історії у закладах освіти»
- 28-29.09.2023 – проблемні лекції «Бабин Яр: історія страшної трагедії» із проведенням інтерв’ювання за допомогою усноісторичного методу (зі студентами І курсу всіх спеціальностей)
- 02.10.2023 – відкрита лекція-діалог «Феномен українського козацтва» із презентацією результатів усноісторичного дослідження
- 02.10.2023 – настановні лекції для студентів І курсу всіх спеціальностей в рамах реалізації проєктів ЦУІ ІДГУ
- 25.10.2023 – спільно з кафедрою історії та методики її навчання проведено науковий семінар-інтенсив «Національна ідея як єднальний фактор у вихованні патріотизму: регіональний досвід»
- 17.11.2023 – представлення студентських проєктів з усноісторичної проблематики на засіданні секції «Історія» IX Всеукраїнської науково-практичної конференції «Науковий пошук студентів та аспірантів ХХІ ст.: сучасні проблеми та тенденції розвитку гуманітарних і соціально-економічних наук»
- 20.11.2023 – спільно з факультетом історії та філософії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова проведена година пам’яті до Дня пам’яті жертв голодоморів та 90-х роковин Голодомору 1932–1933 років в Україні
- 05.12.2023 – лекція-діалог «Актуальні форми і напрями усноісторичних досліджень (для магістрантів-істориків)
- 17-18.05.2024 – представлення студентських проєктів з усноісторичної проблематики на засіданні секції «Проблеми сучасної меморіальної політики: діалог молодих дослідників» І Міжнародної науково-практичної конференції «Тоталітарний спадок і сучасна меморіальна політика: європейський контекст та регіональні особливості»
- 4-5.06.2024 – представлення студентських проєктів з усноісторичної проблематики на засіданні секції ХІХ наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Етнічна культура в глобалізованому світі» в ОНУ імені І.І. Мечникова
- 13.06.2024 – методичний семінар з актуальних питань усноісторичних досліджень для магістрантів-істориків
Публікації:
Публікації викладачів
- Дроздов В. Радянська політика пам’яті й національне питання: офіційні наративи й комеморативні практики сталінського режиму на анексованих українських територіях. Ідентичності в умовах пограниччя: Матеріали ІІ-ї Міжнародної наукової конференції, м. Ужгород, 9-10 лютого 2024 р. / За ред. П. Леньо. Ужгород: ТОВ «РІК-У». 2024. С. 216–228.
- Татаринов І. Процеси націотворення в уявленні І. Г. Фіхте. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія: Історичні науки. 2024. Вип. 65. С. 141-147.
- Циганенко Л.Ф. Донос як соціальний феномен сталінської епохи. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія: Історичні науки. 2024. Вип. 65. С. 104-113.
- Актуальні теоретичні і методичні підходи у навчанні історії: методичний посібник / Л.Ф. Циганенко, М.І. Ніколаєв, Н.О. Гончарова та ін. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2023. 104 с.
- Гончарова Н.О. Засадничі підходи у вивченні історії повсякденності Інтернаука. Міжнародний науковий журнал. 2023. № 10 (144). С. 31-33.
- Васильчук Г., Дроздов В. Радянський міф про «возз’єднання українського народу» як ідеологічна зброя проти українського визвольного руху. Новітня доба. 2023. Вип. 11. С. 39-54.
- Дроздов В.В. Конфлікти пам’ятей як виклики процесам деколонізації символічного простору України (на прикладі Півдня Одещини). Політика пам’яті: досвід Європи для України: Матеріали І Міжнародної наукової конференції, м. Запоріжжя, 17-18 листопада 2023 р. Запоріжжя. 2023. С. 46-51.
- Церковна В.Г. Гуманітарний напрям діяльності Союзу українців Румунії під час російсько-української повномасштабної війни Російсько-українська війна: історичні ретроспективи та сучасні реалії: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, м. Переяслав, 18-19 травня 2023 р. Переяслав: Університет Григорія Сковороди в Переяславі. 2023. С. 23-27.
- Церковна В.Г. Діяльність Союзу Українців Румунії в контексті повномасштабної російсько-української війни. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія: Історичні науки. 2023. Вип. 61. С. 83-97.
- Циганенко Л.Ф. Гуманітарна допомога Німеччини українцям під час російсько-української війни. Російсько-українська війна: історичні ретроспективи та сучасні реалії: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Переяслав, 18-19 травня 2023 р. Переяслав: Університет Григорія Сковороди в Переяславі. 2023. С. 12–15.
- Циганенко Л.Ф. Перспективи використання штучного інтелекту в історичних дослідженнях і практиках. Академічна доброчесність, відкрита наука та штучний інтелект: як створити доброчесне освітнє середовище: Збірник матеріалів. Суми. 2023. С. 18-22.
- Дроздов В.В. Міф і пам’ять: вплив радянського міфотворення на історичну пам’ять населення Південної Бессарабії. Трансформації історичної пам’яті: збірник матеріалів ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Вінниця: ДонНУ імені Василя Стуса. 2022. С. 14-16.
- Дроздов В.В. Музеї Ізмаїльської області як інструменти формування й поширення радянської офіційної пам’яті в повоєнний період. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія: Історичні науки. 2022. Вип. 59. С. 49-59.
- Циганенко Л.Ф. Єврейське населення українського Придунав’я в лещатах репресій радянської влади (червень 1940 – липень 1941 рр.). Проблеми розвитку (меморіалізації) Бабіного Яру: історичний, меморіальний та пам’ятєвий контекст. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Переяслав: Університет Григорія Сковороди в Переяславі. 2022. С. 36-39.
- Дроздов В. Створення радянського міфу про Ізмаїл як «місто російської бойової слави» в повоєнний період. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія: Історичні науки. 2021. Вип. 52. C. 54-64.
- Сторінки пам’яті. м. Ізмаїл. Ізмаїльський район. Книга спогадів. Вип. І, ч. 1 / Л. Циганенко, Я. Кічук – голови ред. ком., Н. Гончарова – відп. ред. Збірка спогадів. Ізмаїл. 2021. 172 с.
- Циганенко Л.Ф. Діяльність лабораторії усної історії в контексті національно-патріотичного виховання студентської молоді (з досвіду роботи Ізмаїльського державного гуманітарного університету). Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Педагогічні науки». 2021. Вип. 56. С. 240–249.
- Дроздов В.В. Історична освіта в Білгород-Дністровському учительському інституті в контексті радянської політики пам’яті другої половини 1940-х рр. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Історичні науки». 2021. Вип. 55. С. 175–185.
- Циганенко Л.Ф. Прихована депортація або виселення під приводом боротьби з куркульством (на матеріалах с. Суворове, Ізмаїльської області, 1948 р.). Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Історичні науки». 2021. Вип. 55. С. 135–145.
- Циганенко Л.Ф. Наслідки радянської політики «керованої міграції» для етнічної ідентичності мешканців Південної Бессарабії (1944–1953 рр.). Одеські етнографічні читання «Ідентичності в етнографії і фольклорі». Одеса. 2021. Вип. Х. С. 304–312.
- Циганенко Л.Ф. Репресії проти населення Південної Бессарабії в перший місяць встановлення радянської влади в регіоні (червень – липень 1940 р.). Південь України: етно-історичний, мовний, культурний та релігійний виміри. Збірник наукових праць. Одеса. 2021. Вип. VIII. С. 433–442.
- Акчебаш А.В. Грецька Благовіщенська церква: важка доля Ізмаїльського храму в умовах радянської системи. VІІ Дунайські наукові читання Локальні ідентичності українського пограниччя: практики, взаємовпливи, шляхи інтеграції. Збірник наукових праць. Ізмаїл. 2021. С. 45–52.
- Гончарова Н.О. Усноісторичні дослідження як дієвий чинник локальної ідентичності студентської молоді. VІІ Дунайські наукові читання Локальні ідентичності українського пограниччя: практики, взаємовпливи, шляхи інтеграції. Збірник наукових праць. Ізмаїл. 2021. С. 12–16.
- Акчебаш А.В. Локальна історія крізь призму долі репресованої родини. Буджацький фронтир у дзеркалі сучасної гуманітаристики. Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції. Ізмаїл. 2020. С. 86–91.
- Градинар Г.І. Проведення насильницької колективізації на території півдня Одещини (1944 – 1948 рр.). Історія, археологія, інформаційна, бібліотечна та архівна справа: актуальні проблеми науки та освіти: тези доповідей І Міжнародної наукової конференції, м. Кропивницький, 13 травня 2020 р. Кропивницький. 2020. С. 82–86.
- Гончарова Н.О. Актуальні напрями усноісторичних досліджень. Логос. Збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної науково-практичної конференції «Tendenze attuali della moderna ricerca scientifica». Stuttgart. 2020. Т. 4. С. 93–96.
- Дроздов В.В. Методика проведення інтерв’ю з радянськими емігрантами під час реалізації «Гарвардського проєкту» (1950–1954 рр.). Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Історичні науки». 2020. Вип. 50. С. 109–115.
- Градинар Г.І. Колективізація в Придунав’ї (1940-1953 рр.): використання мультимедійних презентацій в шкільному курсі «Історія рідного краю». Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Історичні науки». Ізмаїл 2020. Вип. 46. С. 51–58.
- Михайлов О.І. Дослідницькі переваги усної історії. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Історичні науки». 2020. Вип. 46. С. 111–115.
- Гончарова Н.О. Усноісторичний метод як інструмент вивчення етнофольклорних особливостей. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Історичні науки». Ізмаїл. 2019. Вип. 40. С. 44–49.
- Гончарова Н.О. Місце інтерв’ю як чинник пам’яті. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету: збірник наукових праць. Серія «Історичні науки». Ізмаїл. 2019. Вип. 43. С. 24–30.
- Гончарова Н.О., Щука Е.К. Стан сучасної освіти в Україні в оцінках студентської молоді. Теорія і практика сучасної науки: Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції, м. Київ, 29–30 червня 2018 р. Херсон. 2018. С. 57–60.
- Циганенко Л.Ф. Образ ворога в спогадах дітей – свідків подій Другої світової війни (на матеріалах Південної Бессарабії). Усна історія: теорія, метод, джерело: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Вінниця, 24–26 жовтня 2018 р. Вінниця. 2018. С. 114–130.
- Циганенко Л. Матеріально-побутові умови життя студентів повоєнної доби (на матеріалах Білгород-Дністровського учительського інституту 1944–1949 рр.). ІІІ Дунайські наукові читання: Голод 1946-1947 рр.: історичні, філософсько-психологічні та педагогічні аспекти. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 18–19 травня 2017 р. Ізмаїл. 2017. С. 295–299.
- Башли М. Голод 1946–1947 рр. на Татарбунарщині у спогадах очевидців. ІІІ Дунайські наукові читання: Голод 1946-1947 рр.: історичні, філософсько-психологічні та педагогічні аспекти. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 18–19 травня 2017 р. Ізмаїл. 2017. С. 13–15.
- Волканова Н.В. Голод 1946–1947 рр.: на прикладі однієї родини (с. Острівне Арцизького району Одеської області). ІІІ Дунайські наукові читання: Голод 1946-1947 рр.: історичні, філософсько-психологічні та педагогічні аспекти. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 18–19 травня 2017 р. Ізмаїл. 2017. С. 43–46.
- Гончарова Н. Методичні засади реалізації соціальних аспектів усноісторичних досліджень. ІІІ Дунайські наукові читання: Голод 1946-1947 рр.: історичні, філософсько-психологічні та педагогічні аспекти. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 18–19 травня 2017 р. Ізмаїл. 2017. С. 54–58.
- Градинар Г. Масштаби голоду та репресій в Ізмаїльській області. ІІІ Дунайські наукові читання: Голод 1946-1947 рр.: історичні, філософсько-психологічні та педагогічні аспекти. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 18–19 травня 2017 р. Ізмаїл. 2017. С. 58–61.
- Михайлов О. Ізмаїльщина під час голоду 1946 –1947 рр. ІІІ Дунайські наукові читання: Голод 1946-1947 рр.: історичні, філософсько-психологічні та педагогічні аспекти. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 18–19 травня 2017 р. Ізмаїл. 2017. С. 145–151.
- Татаринов І. Повсякденне життя дітей околиць Ізмаїла в повоєнні роки. ІІІ Дунайські наукові читання: Голод 1946-1947 рр.: історичні, філософсько-психологічні та педагогічні аспекти. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 18–19 травня 2017 р. Ізмаїл. 2017. С. 251–256.
- Циганенко Л. Історія педагогічного факультету очима першого декана. II Дунайські наукові читання: Матеріали Міжнародної конференції. Ізмаїл. 2016. Т. 1. С. 144–147.
- Циганенко Л. Історія факультету іноземних мов у біографіях викладачів. Філологічна освіта у поліетнічному просторі: регіональний досвід: Збірник наукових статей. Ізмаїл. 2013.
- Публікації здобувачів
- Височенко М., Бостан М. Роль усноісторичних досліджень у реінтерпретації минулого. Експериментальні та теоретичні дослідження в контексті сучасної науки: матеріали VI Всеукраїнської студентської наукової конференції, м. Рівне, 21 червня 2024 р. Вінниця: ТОВ «Укрлогос Груп». 2024. С. 249-251.
- Чемерисов О. Тоталітарна символіка в комп’ютерних іграх як фактор поширення імперських наративів. Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2024. Вип. 14. С. 248-251.
- Задорожна О. Особливості навчання дослідників-інтерв’юерів. Науковий пошук студентів та аспірантів ХХІ ст.: сучасні проблеми та тенденції розвитку гуманітарних і соціально-економічних наук. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2023. Вип. 9. С. 241-243.
- Задорожна О. Методики роботи з респондентами під час усноісторичних досліджень. Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2023. Вип. 13. С. 282-285.
- Михайлова І. Місце родини і релігії у повсякденні мешканців Ізмаїльської області у повоєнний період. Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2023. Вип. 9. С. 290-293.
- Топов С. Повоєнне життя мешканців села Василівка Болградського району (за матеріалами усноісторичних джерел). Науковий пошук студентів та аспірантів ХХІ ст.: сучасні проблеми та тенденції розвитку гуманітарних і соціально-економічних наук. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2023. Вип. 9. С. 335-337.
- Попова В. Анадол (Долинське): погляд скрізь час. Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних та соціально-економічних наук. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2022. Вип. 8. С. 245-252.
- Попова В. Грецьке «обличчя» ізмаїльських вулиць. Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2021. Вип. 11. С. 381–383.
- Мартинчук О. Операція «Південь» 1949 р. − депортація молдавських жителів Бессарабії. Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Збірник студентських наукових праць. Ізмаїл. 2022. Вип. 12. С. 236–238.
- Михайлова І. Виноградівська школа ім. О.О. Банєва: сторінки історії. Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук. Матеріали VІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. Ізмаїл. 2020. Вип. 6. С. 421–423.
- Ніколаєв К. Голодомор 1946–1947 рр. в Україні і Росії: загальні риси і регіональні особливості. Виноградівська школа ім. О.О. Банєва: сторінки історії. Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук. Матеріали VІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. Ізмаїл. 2020. Вип. 6. С. 427–434.
- Богатирчук А.В. Ідентичність етносів Південної Бессарабії: методика дослідження. Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Збірник студентських наукових праць. Ізмаїл. 2020. Вип. 10. С. 8-12.
- Маламен Т. Висвітлення подій 1946–1947 рр. на сторінках газети «Сталінець». Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук: Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 14 листопада 2019 р. Ізмаїл. 2019. С. 347–350.
- Міщенко В. Друга світова війна у спогадах мешканців Південної Бессарабії. Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук: Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 14 листопада 2019 р. Ізмаїл. 2019. С. 359–361.
- Попова В. Повсякденне сільське життя в умовах голоду 1946–1947 рр. (на прикладі с. Долинське Ренійського району). Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук: Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 14 листопада 2019 р. Ізмаїл. 2019. С. 364–367.
- Тарасенко В. Спогади мешканців с. Саф’яни про голодомор 1932–1933 рр. Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук: Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 14 листопада 2019 р. Ізмаїл. 2019. С. 374–376.
- Чепой О. Прихована історія: голод 1946–1947 рр. у с. Утконосівка Ізмаїльського району. Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук: Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 14 листопада 2019 р. Ізмаїл. 2019. С. 400–402.
- Гульченко А.С. Прийоми розвитку критичного мислення учнів засобами усної історії. Актуальні тенденції розвитку суспільних наук в Україні: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Київ, 9–10 листопада 2018 р. Київ. 2018. С. 11–14.
- Мотинга О. Голодомор 1946–1947 рр. на Кілійщині. Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Збірник студентських наукових праць. Ізмаїл. 2018. Вип. 8. С. 226–229.
- Козлова Т. Молдовська традиційна культура в сучасних умовах (на прикладі села Дмитрівка Кілійського району). Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Збірник студентських наукових праць. Ізмаїл. 2018. Вип. 8. С. 122–124.
- Тимофєєва К. Голод 1946–1947 рр. у згадках старообрядців Українського Подунав’я (на матеріалах с. Муравлівка Ізмаїльського району). Пріоритетні напрями європейського наукового простору: пошук студента. Збірник студентських наукових праць. Ізмаїл. 2018. Вип. 8. С. 361–365.
- Тимофєєва К. Життя в селі під час голоду 1946–1947 рр. (за спогадами мешканців с. Кислиця Ізмаїльського району). Науковий пошук студентів ХХІ ст.: актуальні питання гуманітарних і соціально-економічних наук: Матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Ізмаїл, 15 листопада 2018 р. Ізмаїл. 2018. С. 202–205.
Архів Центру усної історії:
Науково-дослідний проект «Друга світова війна очима бессарабських дітей»
Науково-дослідний проект «Голод 1946-1947 рр. в Південній Бессарабії: спогади та історія»